Wózki teleskopowe napędzane akumulatorowo - ogniwa i baterie.

Wśród wszystkich wózków teleskopowych można wyróżnić również takie, które napędzane są za pomocą akumulatora. Takie wózki widłowe są w zasadzie tylko jedną z wielu grup tych urządzeń, które wykorzystywane są teraz w wielu branżach i dziedzinach.

Do napędu wózków elektrycznych stosowane są najczęściej akumulatory ołowiowe AGM o pojemności około 100Ah i napięciu 12V. Stosuje się również pojedyncze ogniwa 2V o pojemności nawet kilkuset Ah łączone w długie szeregi po 12 lub 24 szt. Cena akumulatorów żelowych jest zdecydowanie niższa a ilość cykli lepszych modeli pozostaje na przyzwoitym poziomie. Do zastosowania w wózkach masa akumulatora nie jest najczęściej wadą.

Ładowanie szczelnych akumulatorów bezobsługowych stwarza również mniej problemów niż ma to miejsce przy tradycyjnych akumulatorach z płynnym elektrolitem. Akumulatory AGM wydzielają minimalne ilości szkodliwych oparów.

W związku z tym akumulatory bezobsługowe są często wybierane jako bank energii.

Warto wspomnieć, że współcześnie wózki teleskopowe mają bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w magazynach i składniach materiału, ale również na halach produkcyjnych, w przetwórniach, a także co jest czymś nowym, również w rolnictwie. W zasadzie teraz każde nowoczesne gospodarstwo rolne, jest wyposażone w takie urządzenie, jakim jest wózek teleskopowy.

Może on być wykorzystywany w tym miejscu do załadunku oraz rozładunku obornika, siana i innych przymiotów, które są nieodłącznie uprawie roślin i hodowli zwierząt na większą skalę. Producenci tych urządzeń, ciągle szukają nowych zastosowań dla swoich maszyn. Dlatego też z niecierpliwością możemy czekać na to, co będzie w przyszłości.

Wózki teleskopowe napędzane akumulatorowo są z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, ze względu na ich dużą mobilność i brak ograniczeń. Idealnie pasują do magazynów różnej wielkości, a także pomieszczeń gospodarczych i hurtowni.